1. 5
  Apr

  1 Nisan Şakası - İyi De Neden?

  Aslında bu yazıyı 1 nisan günü yayınlamam daha anlamlı olacaktı ama yazıyı, aynı günün akşamı yazmaya karar verdim. Biraz düşündükten sonraysa durduk yerde ukalalık yapma fikri o an için çok çekici gelmedi ve tabi bir yandan da üşendim yazmaya. Üşendiğimi de fanpage'imi takip edenlere duyurdum. Kızan oldu, sitem eden oldu falan ama umursamayanlar da oldu tabi ki. Fakat özel istekler de gelmeye başlayınca kıramadım, yazmaya karar verdim 1 nisan yazısını. Geç, meç işte siz de idare ediverin.

  Efenim şimdi Hristiyanlık öncesine kadar yeni yıl kutlamaları, aylar süren kış uykusundan uyanan doğa anayı karşılamak ve yeni bir hayata “merhaba" demek için yapılırmış. Yapılan kutlamaların tarihi haliyle insanların yaşadıkları coğrafyaya göre değişiklik gösterirmiş ama aşağı yukarı mart sonu - nisan başına denk gelirmiş. Türk Dünyası da dahil olmak üzere çeşitli milletler tarafından 21 Mart tarihinde kutlanan Nevruz da işte bu kutlamalara bir örnektir.

  Ancak Hristiyanlık sonrası dönemde Hz. İsa’nın doğuşu milat olarak kabul edilip, her sene bu günün insanlar tarafından kutlanması geleneği başladıktan sonra yeni yılın anlamı, doğanın yeniden doğuşunu kutlamak yerine Gregoryan takvimin ilk gününü ve tabi ki aynı zamanda Hz. İsa’nın doğum gününü kutlamak olarak değişmiş. Ancak tabi ki bu değişim kavimler arasında çok hızlı ilerlememiş. Bu kutlamadan ve hatta Hristiyanlıktan dahi haberi olmayan diğer kavimler yeni yılı alıştıkları şekilde, yani mart sonu - nisan başı tarihlerinde kutlamaya devam etmiş. Bunu gören zamanın din adamları ya da dindarları da bu kişileri dünyadan bihaber ilan edip aptallıkla suçlamış. “Aptallar, yeni yıla daha yeni giriyorlar, halbuki biz gireli 4 ay oldu. ninuhahaha!" şeklinde onlarla dalga geçmişler ve bu kişilere nisan salağı (april fool) demeye başlamışlar.

  Gel zaman git zaman, bu durum şakacı şahsiyetler tarafından insanları aptal yerine koyma günü ilan edilmiş. Ve o günden bugüne dek her 1 Nisan’da abuk subuk şakalar yapılıp gülünegelmiş.

  Oysa bana kalırsa asıl salaklık, tüm doğa kış uykusundayken, tüm çiçekler ölmüş ve tüm ağaçlar kurumuşken yeni bir yılı kutlamak. Etrafındaki her şey ölmüş, daha gün bile doğmamışken nasıl olur da yeni bir doğuşu kutlayabilir insan?

  Her bahar etrafınıza bakın. Ağaçlar yeni yeni yeşeriyor, çiçekler daha en taze hallerinde. Ayılar bile yeni uyanıyor. İşte hayat asıl şimdi başlıyor.

  Hepinize iyi seneler.. :)

avatar_96
Açtım ağzımı, yumdum gözümü!
Page 1 of 1

Following